سوالات متداول

تعویض وثیقه برای فرد زندانی که با قید سند آزاد است چگونه است ؟

در  صورتی میتوانید از وثیقه تقاضای رفع توقیف نمایید که حکم قطعی مبنی بر برائت شما صادر شده باشد. میتوانید با ثبت نام در سامانه الکترونیکی ” ثنا “ از طریق سامانه از روند رسیدگی پرونده خود اطلاع حاصل نمایید.

آیا در صورت عدم مراجعه زندانی بعد از مرخصی به قید وثیقه سند ضامن ضبط می شود ؟

وثیقه ضمانتی است که وثیقه گذار را ملزم مینماید زندانی را در موعد و مکان  مقرر معرفی و حاضر نماید. اگر زندانی متواری شده و یا در زمان مقرر حاضر نشود ابتدا به وثیقه گذار ابلاغ می شود که وی را حاضر نماید در صورت عدم حضور وثیقه به دستور دادستان ضبط خواهد شد.

آیا وثیقه زندانی مالی که پس از مرخصی فوت کرده است ضبط می گردد ؟

چنانچه ضبط وثیقه پس از ابلاغ قضائی از ناحیه اجرای احکام باشد قابلیت ضبط به میزان دین محکوم متوفی و نیم عشر اجرای احکام جزائی را دارد و چنانچه پیش از ابلاغ باشد این حق قابلیت وصول و ضبط دارد حال نظر شما را به بند ث ماده 235 قانون آیین دادرسی کیفری جلب می نمایم:
هرگاه وثیقه گذار مدعی شود که عدم تسلیم متهم به علت فوت او بوده است لذا می توان ظرف 10 روز از تاریخ ابلاغ دستور دادستان مبنی بر ضبط وثیقه به دادگاه همان محلی که حکم اولیه را صادر نموده اعتراض نماید

آیا وثیقه را که برای مرخصی زندانی در رهن و بازداشته است در صورت فوت ناگهانی زندانی توقیف میشود ؟

در صورت دارا بودن شرایط قانون جدید حبس تقلیل پیدا می کند. می تواند از طریق دادیار ناظر زندان تقاضای خود را برای دادگاه صادر کننده حکم فرستاد. فردی که برای زندانی وثیقه می گذارد متعهد می شود که زندانی را پس از پایان مرخصی به زندان معرفی نماید و چنانچه زندانی با پایان مرخصی به زندان بازنگردد به وثیقه گذار اخطار می شود که زندانی را معرفی نماید با عدم معرفی وثیقه ضبط می شود. اما چنانچه زندانی در ایام مرخصی فوت شود دیگر وثیقه گذار تکلیفی جز اثبات فوت شدن زندانی ندارد و با اثبات این امر وثیقه وی آزاد می شود.

در صورتی که زندانی از مرخصی باز نگردد حد اکثر زمان ضبط وثیقه چقدر است؟

از تاریخی که به وثیقه گذار جهت معرفی زندانی ابلاغ می شود یک ماه وثیقه گذار مهلت دارد زندانی را به زندان معرفی نماید پس از گذشت یک ماه و عدم معرفی وثیقه به نفع دولت ضبط می شود.

آیا بعد از آزادی با قید وثیقه در پرونده رابطه نامشروع و عدم احضار به دادگاه پرونده باز می ماند ؟

می توانید سامانه ثنا ثبت نام نمایید و اگر پرونده همچنان مفتوح و در جریان رسیدگی باشد ،روند رسیدگی در پرونده را از طریق سامانه مشاهده نمایید.

آیا بعد از آزادی با قید وثیقه در پرونده رابطه نامشروع این مورد در سو پیشینه ذکر می شود ؟

لازم به توضیح است برای اینکه جرمی برای شخصی سوپیشینه ایجاد کند می بایست دادگاه حکم به محکومیت متهم صادر کند و این حکم قطعی شود صرف شکایت و پیگیری در دادسرا برای هیچ کس سوپیشینه ایجاد نمی شود . فلذا چنانچه از دادگاه حکمی مبنی بر محکومیت صادر نشده باشد طبیعتا سوپیشینه ای هم ایجاد نخواهد کرد .حال در خصوص جرم رابطه نامشروع با توجه به اینکه مجازات این جرم شلاق تعزیری ست شلاق تعزیری در سوپیشینه درج نخواهد شد.

آیا در صورت صدور قرار نهایی مبلغ دار در دادگاه می توان برای آزادی سند گذاشت ؟

باید مبلغ قرار وثیقه را به حساب دادگستری پرداخت کنید باید در مهلت مقرر در مرجع قضایی حاضر شوید و این مبلغ رو واریز کنید در غیر این صورت جلب و بازداشت می شوید. در خصوص تغییر قرار وثیقه نقدی به سند باید ازمرجع  صادر کننده قرار درخواست کنید .

سوء پیشینه برای زندانی که با قید وثیقه آزاد شده است و تکلیف پرونده معلوم نیست چگونه است ؟

بازداشت در مرحله تحقیقات منجر به صدور و ثبت سوءپیشینه کیفری نمیگردد.در صورت صدور حکم بر محکومیت جنابعالی و قطعیت آن و عدم رضایت شاکی خصوصی مورد از موارد سوءپیشینه کیفری می باشد.

در صورت ارائه سند برای آزادی زندانی و عدم توان بازپرداخت بدهی وی سند چه حکمی دارد؟

اگر سند را به عنوان مال به اجرای احکام معرفی کنید که در واقع با فروش ان مبلغ محکوم به پرداخت شود .ملک شما در مزایده فروخته می شود و مبلغ محکوم به از محل فروش برداشت می شود . اما اگر شما به عنوان کفیل و وثیقه گذار ملک خود را در دادگاه می گذارید تا هر زمان دادگاه اخطار کرد فرد زندانی را در محل دادگاه حاضر کنید . شما مکلف می شوید ظرف سی روز از تاریخی که دادگاه به شما اخطار می کند فردی را که ضامنش شده اید در محل دادگاه حاضر کنید در صورت عدم انجام این تعهد ملک شما به میزانی که قرار وثیقه صادر شده است و به شما در هنگام سند گذاشتن اطلاع داده می شود به نفع دولت ضبط خواهد شد.

زمان انقضای پرونده شکایت چک برگشتی برای کسی که وثیقه گذاشته است چکار باید بکنم؟

اگر پرونده به نام خود شما هست به مجتمع مربوطه بروید و با شماره پرونده را پیدا کنید تا وضعیت پرونده به شما گزارش شود . اگر هم پرونده به نام خود شما نیست خواهان پرونده و یا وکیلی از جانب وی باید به دادگاه مراجعه کند.

چگونه وثیقه را آزاد کنیم؟

شما می توانید با تحویل شخص مورد نظر به مرجع قضایی درخواست آزاد سازی وثیقه مورد نظر کنید.

ضبط وثیقه چطور انجام می شود؟

اگر ثابت شود وثيقه‌گذار برای دریافت نکردن ابلاغ واقعي محل خود را تغيير داده يا نشاني واقعي خود را به دادگاه اعلام نكرده است وثيقه وی ضبط خواهد شد.

طبق ماده 140 قانون آيين دادرسي دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب در امور كيفري، هرگاه متهمي كه التزام يا وثيقه داده است در موقعي كه حضور او لازم است بدون عذر موجه حاضر نشود، وجه التزام به دستور ريیس حوزه قضايي، از متهم اخذ و وثيقه ضبط می‌شود. باید این نکته را نیز در نظر گرفت که اگر شخصي كفالت متهمی را به‌عهده بگیرد یا وثيقه بسپرد و متهم در موقعي كه حضور او لازم است در دادگاه یا دادسرا حاضر نشود به كفيل يا وثيقه‌ گذار اخطار مي‌شود که ظرف بيست روز متهم را تسليم کند. در صورت تسليم نکردن متهم بعد از ابلاغ واقعی و به دستور رئيس حوزه قضايي وجه الكفاله اخذ و وثيقه ضبط خواهد شد.

آیا به جای سند ملکی می توان از چند فیش حقوقی استفاده کرد؟

بستگی به میزان قرار وثیقه دارد در قرار های کم بها بسته به نظر قاضی می توان این اقدام را انجام داد، اما در قرار های سنگین فقط سند ملکی مورد تایید است.

منبع : بیدبرگ ، ویکی پدیا

Call Now Buttonتماس بگیرید