وکیل محاربه

3.7/5 - (4 votes)

وکیل محاربه، وکیلی است که دارای نهایت تسلط بر حقوق کیفری است و می تواند با دانش و مهارت خود شخص متهم به محاربه را از خطر اعدام نجات دهد. بدون شک هیچ متهمی بدون یاری گرفتن از دانش و مهارت یک وکیل محاربه مجرب و متخصص قادر به دفاع از خود در برابر دادگاه نخواهد بود. در ادامه شما را با نکات حقوقی جرم محاربه آشنا می کنیم.

محاربه چیست؟

وکیل محاربه : جرایم علیه امنیت، همواره از اولین جرایمی بوده اند که در ملل گوناگون مورد جرم انگاری حکومت ها قرار گرفته اند. استقلال، تمامیت ارضی، امنیت و حاکمیت ملی از ارزش های خدشه ناپذیر تمام حکومت ها هستند که برای حفظ و صیانت از آن ها، رفتارهایی که علیه آن ها صورت می گیرد با برخورد قاطع و محکم دولت ها رو به رو می شوند.

محاربه یکی از جرایم علیه امنیت است که هم در فقه اسلامی و هم در قانون مجازات اسلامی مورد توجه قرار گرفته است. ریشه واژه محاوره “حرب” است که متضاد کلمه “سلم” به معنی صلح می باشد. این کلمه در معنی اصطلاحی در آیه 33 سوره مائده به معنی کارزار با مسلمین و با مظاهر حاکمیت خدا و پیامبر به کار رفته است.

مشاوره تلفنی

تعریف محاربه در قانون ایران

وکیل محاربه : در مورد معنی محاربه از نظر قانون گذار ایران، طبق ماده 279 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392، محاربه عبارت از کشیدن سلاح به قصد جان، مال یا ناموس مردم یا ارعاب آن ها است، به نحوی که موجب ناامنی در محیط گردد.

بنابراین از نگاه قانون مجازات، مرتکب جرم محاربه باید اولا عمد در کشیدن سلاح داشته باشد و ثانیا قصد تعرض به جان، مال یا ناموس مردم را داشته باشد. البته برای تحقق این جرم قصد غیرمستقیم هم کفایت می کند. بنابراین هرگاه قصد و نیت اولیه کسی از کشیدن سلاح عبارت از ربودن مال دیگری باشد، اما بداند این کار او موجب سلب امنیت خواهد شد در واقع می توان گفت که قصد غیرمستقیم سلب امنیت را دارد و در نتیجه محارب محسوب خواهد شد. به همین دلیل ماده 281 قانون مجازات اسلامی، راهزنان، سارقان و قاچاقچیانی را که دست به سلاح ببرند و موجب سلب امنیت مردم و راه ها شوند محارب دانسته است.

مطالب مرتبط   قرار کفالت در قانون آیین دادرسی کیفری

اجاره سند

وکیل محاربه در تهران

وکیل محاربه : نکته دیگری که از متن ماده 279 برداشت می شود، مقید بودن جرم محاربه است. یعنی این جرم برای آنکه محقق شود باید به نتیجه خاصی برسد. این نتیجه ایجاد ناامنی در محیط به دلیل رفتار مرتکب است. زیرا بنا به تصریح ماده کسی که به روی مردم سلاح بکشد ولی در اثر ناتوانی موجب سلب امنیت نشود، محارب محسوب نمی شود.

این ناتوانی می تواند هر گونه ناتوانی اعم از جسمی، روحی، مهارتی و غیره باشد. مثل اینکه یک فرد ضعیف الجثه یا ناآشنا با به کار بردن یک سلاح پیچیده آن را به روی دیگران نشانه رود، در حالی که همه می دانند که وی توان جسمی، روحی یا مهارتی لازم را برای استفاده از آن سلاح ندارد و یا می دانند که آن سلاح اساسا خالی و فاقد فشنگ جهت تیراندازی است.

علاوه بر این، کشیدن سلاح مستلزم استفاده عملی و شلیک کردن آن نیست. بنابراین حتی اگر مرتکب مثلا هفت تیری را که به سوی مردم نشانه رفته است شلیک نکند، در صورت سلب امنیت مرتکب جرم محاربه شده است.

معنای سلاح چیست؟

وکیل محاربه : منظور از سلاح آن چیزی است که برای جنگیدن و نزاع ساخته شده است یا به کار می رود و معنی آن از لحاظ زمان و مکان متغیر است. بدین ترتیب باید دید که برداشت عرف از واژه سلاح یا اسلحه چیست. به نظر می رسد که عرف سلاح را اعم از سرد و گرم می داند. مصادیق اسلحه گرم چیزهایی مثل تفنگ، هفت تیر، مسلسل، توپ، تانک و نظایر آن ها و مصادیق اسلحه سرد چیزهایی مانند چاقو، شمشیر، خنجر، نیزه، قمه و نظایر آن ها می باشد. بدین ترتیب چیزهایی مثل عصا، سنگ، بیل، داس، چوب، تازیانه، ادویه جاتی مثل فلفل و اعمالی مثل اسیدپاشی، آتش زدن از شمول عنوان اسلحه و در نتیجه محاربه خارج است.

مطالب مرتبط   سند اجاره ای برای زندانی شیراز

اجاره سند

رابطه محاربه با راهزنی و سرقت مسلحانه

وکیل محاربه : بر اساس ماده 281 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392 که قبلا نیز به آن اشاره شد راهزنان، سارقان و قاچاقچیانی که دست به سلاح ببرند و موجب سلب امنیت مردم و راه ها شوند محاربند.

منظور از سلاح در این ماده نیز مثل ماده 279 و سایر موادی که در آن ها از سلاح نام برده شده است سلاح واقعی و نه سلاح تقلبی و بدلی است ولی سرد یا گرم و پر یا خالی بودن آن تفاوتی ایجاد نمی کند.

شبیه جرم موضوع این ماده در ماده 653 قانون تعزیرات مصوب سال 1375 پیش بینی شده است که می گوید: هرکس در راه ها و شوارع به نحوی از انحا مرتکب راهزنی شود در صورتی که عنوان محارب بر او صادق نباشد، به سه تا پانزده سال حبس و شلاق تا 74 ضربه محکوم می شود.

در خصوص رابطه این دو ماده باید گفت ابتدا باید شمول ماده 281 را بر رفتار مرتکب بررسی کرد و تنها در صورت عدم شمول این ماده نوبت به اعمال ماده 653 خواهد رسید.

وکیل محاربه

مقابله با محاربان

وکیل محاربه : مطابق ماده 280 قانون مجازات اسلامی فرد یا گروهی که برای دفاع و مقابله با محاربان دست به اسلحه ببرد محارب نیست.

البته باید گفت عبارت “محارب نیست” در اینجا به معنای آن نیست که اساسا جرمی تحقق پیدا نمی کند. بلکه اگر شرایط دفاع مشروع نسبت به عمل مرتکب صدق نکند، ممکن است به ارتکاب اعمالی مثل ایراد ضرب و جرح و تخریب محکوم شود.

مطالب مرتبط   وکیل جرایم اینترنتی در تهران

مجازات محاربه چیست؟

ماده 286 قانون مجازات اسلامی حد محاربه را به پیروی از آیه 33 سوره مائده عبارت از یکی از چهار مجازات اعدام، صلب، قطع دست راست و پای چپ و نفی بلد دانسته است. انتخاب هریک از این مجازات ها بنا به تصریح ماده 283، به اختیار قاضی واگذار شده است.

قطع دست راست و پای چپ به همان ترتیبی است که درباره سرقت حدی گفته شده است. یعنی برای دست به گونه ای است که انگشت شست و کف دست باقی بماند و برای پا از پایین برآمدگی به گونه ای که نصف قدم و مقداری از محل مسح باقی بماند.

وکیل محاربه

منظور از صلب بستن فرد به مدت سه روز بر روی دار به طوری است که بستن او موجب مرگ نشود.

وکیل محاربه : در نفی بلد مطابق قانون مجازات اسلامی، محارب باید تحت مراقبت قرار گیرد و با دیگران معاشرت، مراوده و رفت وآمد نداشته باشد. به علاوه محارب در صورتی که توبه نکند همچنان در تبعید باقی می ماند و مدت نفی بلد در هر حال کمتر از یک سال نیست.

در صورت نیاز به وکیل محاربه در تهران، وکیل محاربه در کرج و وکیل محاربه در مشهد می توانید با گروه وکلای ژیوار که مجرب و متخصص در کلیه امور کیفری هستند، تماس برقرار نمایید.

Leave a Comment


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ghoghno1/public_html/wp-includes/functions.php on line 5309