وکیل مزاحمت حاذق در کلیه شهرهای ایران

5/5 - (1 امتیاز)

وکیل مزاحمت وکیلی است که می تواند در پرونده های حقوق کیفری از جمله جرم مزاحمت ایفای نقش نماید. حضور وکیل دادگاه کیفری از جمله وکیل مزاحمت در کنار شما می تواند احتمال موفقیت در پرونده تان را افزایش دهد. اگر نیازمند وکیل مزاحمت هستید، مقاله زیر می تواند شما را بخشی از دانش حقوقی او آشنا کند.

مشاوره تلفنی

مزاحمت چیست؟

وکیل مزاحمت : مزاحمت از جمله جرایمی است که برای حفاظت از امنیت روانی افراد یا حفاظت از مالکیت افراد بر اموالشان جرم انگاری شده است. این جرم در قانون مجازات اسلامی تحت دو عنوان مزاحمت تلفنی و مزاحمت برای منزل و مسکن اشخاص مورد اشاره قرار گرفته که در ادامه به هر دوی آن ها می پردازیم.

مزاحمت تلفنی

وکیل مزاحمت : مستند قانونی این جرم ماده 641 تعزیرات مصوب سال 1375 است که می گوید: هر گاه کسی به وسیله تلفن یا دستگاه های مخابراتی دیگر برای اشخاص ایجاد مزاحمت نماید علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات، مرتکب به حبس از پانزده روز تا سه ماه محکوم خواهد شد.

ماده 641 تعزیرات، علاوه بر تلفن های ثابت و همراه، شامل دستگاه نمابر، تلکس، پیجر، بی سیم و رایانه متصل به اینترنت نیز می شود. بنابراین هم کسی که از طریق تلفن زدن و صحبت کردن با دیگری مزاحم وی می شود و هم کسی که از طریق ارسال فاکس، تلکس، نامه الکترونیکی، پیامک، گذاشتن پیام روی دستگاه پیامگیر تلفن دیگری یا ارسال پیام از طریق پیجو برای دیگری ایجاد مزاحمت می کند، مرتکب جرم موضوع ماده 641 می شوند. البته تحقق مزاحمت لزوماً منوط به گفتن سخنی یا نوشتن مطلبی نیست.

اجاره سند

بدین ترتیب صرف تلفن زدن و قطع کردن یا تلفن زدن و سکوت کردن، به ویژه وقتی در ساعاتی مثل نیمه های شب انجام شود، می تواند موجب تحقق جرم موضوع این ماده گردد.

بدیهی است، مرتکب باید در ایجاد ارتباط با دیگری از طریق وسایل مخابراتی عامد باشد، نه این که مثلا در حالت خوابگردی یا تحت تأثیر هیپنوتیزم مرتکب این کار شده باشد. به علاوه، قصد ایجاد مزاحمت هم ضروری به نظر می رسد.

بنابراین کسی که مکرراً شماره تلفن دیگری را به تصور این که مربوط به یک اداره دولتی است، گرفته و بر روی دستگاه پیامگیر پیام های انتقادآمیز می گذارد، مرتکب جرم موضوع ماده 641 نمی شود. مجازات مذکور در این ماده، علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات، علیه مرتکب اجرا می شود.

مطالب مرتبط   سند اجاره ای در شهریار ارزان زیر 24 ساعت

از جمله این مقررات در تبصره 2 ماده 14 قانون تأسیس شرکت مخابرات پیش بینی شده است. مطابق این مقررات، خط تلفن فرد مزاحم برای بار اول به مدت یک هفته، برای مرتبه دوم به مدت سه ماه و برای بار سوم به طور دائم قطع می شود. به علاه، هرگاه ایجاد مزاحمت توأم با ارتکاب جرایم دیگری مثل توهین باشد مقررات تعدد معنوی اجرا خواهد شد. گاه ممکن است این نوع مزاحمت با ایجاد هراس در طرف مقابل موجب مرگ یا صدمه بدنی وی شود. در این حالت مقررات راجع به قتل و صدمات جسمانی، اعم از عمدی یا غیر عمدی، قابل اعمال خواهد بود.

وکیل مزاحمت

مزاحمت برای منزل و مسکن اشخاص

در این خصوص دو ماده 580 مخصوص مامورین و ماده 694 مخصوص افراد عادی قابل ذکرند.

وکیل مزاحمت : ماده 580 می گوید: هر یک از مستخدمین و مامورین قضائی یا غیر قضائی یا کسی که خدمت دولتی به او ارجاع شده باشد بدون ترتیب قانونی به منزل کسی ‌بدون اجازه و رضای صاحب منزل داخل شود به حبس از یک ماه تا یک سال محکوم خواهد شد مگر این که ثابت نماید به امر یکی از روسای خود که‌ صلاحیت حکم را داشته است مکره به اطاعت امر او بوده، اقدام کرده است که در این صورت مجازات مزبور در حق آمر اجرا خواهد شد و اگر مرتکب یا سبب وقوع جرم دیگری نیز باشد مجازات آن را نیز خواهد دید و چنانچه این عمل در شب واقع شود مرتکب یا آمر به حداکثر مجازات مقرر محکوم خواهد شد.

مطالب مرتبط   وکیل قذف متخصص در تهران و سایر شهرها

ماده 694 تعزیرات می گوید: هر کس در منزل یا مسکن دیگری به عنف یا تهدید وارد شود به مجازات از سه ماه تا یک سال و شش ماه حبس محکوم خواهد شد و در صورتی‌ که مرتکبین دو نفر یا بیشتر بوده و لااقل یکی از آنها حامل سلاح باشد به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم می شوند.

وکیل مزاحمت : جرم موضوع ماده 580 تعزیرات از سوی مستخدمان و مأموران قضائی و غیر قضائی دولت، بدون توجه به نوع استخدام آن ها و نیز کسانی که بدون این که در استخدام دولت باشند، خدمت دولتی به آنها ارجاع شده است، قابل ارتکاب می باشد. نمونه اشخاص دسته اخیر، کارآگاهان خصوصی هستند که ممکن است با نیروی انتظامی یا دادستانی، چه در مقابل اخذ حق الزحمه و چه بدون آن، همکاری کنند.

رفتار فیزیکی لازم برای تحقق این جرم، ورود به منزل دیگری و شرط تحقق جرم، آن است که این ورود بدون اذن صریح صاحب خانه یا رضایت وی که در واقع، اذن ضمنی است و بدون رعایت ترتیب قانونی و با سوء استفاده مأمور از قدرت دولتی صورت گرفته باشد. بنابراین مأموری که شب هنگام، به طور پنهانی، وارد منزل دیگری می شود، مشمول این ماده نخواهد شد، بلکه ممکن است مشمول ماده 694 شود. البته به نظر می رسد مأموری که با جعل حکم قضائی وارد منزل غیر می شود می تواند مشمول ماده قرار گیرد.

ورود با فعل مثبت انجام می شود و اعم از آن است که ار راه های معمول مثل در ورودی یا از راه های غیر معمول مثل پنجره و دیوار صورت گیرد.

وکیل مزاحمت : برای شمول ماده 694، ورود به خانه یا مسکن باید با عنف یا تهدید صورت گیرد. منظور از تهدید ترساندن کسی است که در منزل ساکن است. این کار ممکن است با کلام یعنی به کار بردن الفاظ تهدیدآمیز یا رفتار مثلا سلاح کشیدن بر روی او صورت گیرد.

مطالب مرتبط    مشاوره حقوقی با وکیل کیفری تهران

در مورد معنی عنف برخی از نویسندگان آن را به معنی عدم رضایت صاحب خانه یا متصرف قانونی آن دانسته اند.

نکته دیگر این که عنف یا تهدید باید برای ورود به منزل یا مسکن دیگری صورت گیرد و نه برای ادامه توقف در آن. بدین ترتیب، کسی که بدون هیچ گونه عنف یا تهدیدی وارد منزل دیگری می شود و پس از بیدار شدن صاحب خانه با او گلاویز می شود تا صاحب خانه نتواند او را از خانه بیرون کند، از شمول این ماده خارج خواهد بود.

اجاره سند

اگر کسی به عنف وارد منزل خودش شود که دیگری آن را تصرف کرده آن مرتکب مزاحمت منزل و مسکن اشخاص شده است؟

خیر. چنین فردی مزاحم محسوب نمی شود.

وکیل مزاحمت

محل وقوع جرم مزاحمت تلفنی کجاست؟

محل وقوع این جرم مکانی است که مزاحم در آن وجود دارد.

وکیل مزاحمت به عنوان یک وکیل دادگاه کیفری با تسلط بر نکاتی که در بالا ذکر و همچنین نکات دیگری که در قوانین موجود است، می تواند به موفقیت در پرونده مزاحمت کمک کند. در صورت نیاز به وکیل مزاحمت یا وکیل دادگاه کیفری در تهران، وکیل مزاحمت یا وکیل دادگاه کیفری درکرج و وکیل مزاحمت یا وکیل دادگاه کیفری در مشهد می توانید با گروه وکلای ققنوس که دارای تخصص و تجربه در حقوق کیفری هستند تماس برقرار نمایید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید