وکیل افساد فی الارض

5/5 - (1 vote)

وکیل افساد فی الارض، وکیلی است که از متهم به جرم افساد که می تواند مجازات سنگین اعدام را برای او در پی داشته باشد دفاع می کند. بنابراین نقش وکیل افساد فی الارض در چنین جرمی از بیشترین اهمیت برخوردار است و دانش و تجربه وکیل افساد فی الارض در این زمینه می تواند در حکم دادگاه بسیار موثر و تعیین کننده باشد. در این مقاله شما را با نکات حقوقی جرم افساد فی الارض آشنا می کنیم تا بتوانید در انتخاب یک وکیل افساد فی الارض مناسب موفق باشید.

مشاوره تلفنی

افساد فی الارض چیست؟

وکیل افساد فی الارض : افساد فی الارض از جرایمی است که علیه امنیت عمومی صورت می گیرد و الهام گرفته از فقه اسلامی است. در آیه 33 سوره مائده علاوه بر محاربه با خدا و رسول، از “افساد در زمین” نام برده شده است. فساد، ضد صلاح و به معنی تباه گردیدن، نابود گشتن و متلاشی شدن می باشد. این واژه در معنی خروج چیزی از حالت اعتدال نیز به کار می رود. دلیل افزودن قید “فی الارض” به واژه فساد نیز آن است که عمل ارتکابی حالت ارتکاب زمین، به عنوان زیستگاه انسان ها را مختل نموده و آن را برای سکونت انسان نامناسب می سازد.

اجاره سند

ارتباط محاربه با افساد فی الارض چیست؟

وکیل افساد فی الارض : سوالی که با توجه به ذکر دو عنوان محاربه و افساد فی الارض در آیه مورد بحث به ذهن می رسد این است که آیا این آیه در واقع دو عنوان مجرمانه را در نظر دارد یا اینکه این دو عنوان دو واژه  مترادفند که برای موضوعی واحد به کار برده شده اند؟ در این رابطه دو نظر وجود دارد. عده ای معتقدند این دو عنوان از یکدیگر مستقل هستند و عده ای دیگر بر این عقیده اند که آیه 33 سوره مائده به دو فعل و فاعل مستقل اشاره نداشته بلکه تنها به یک رفتار که عبارت از محاربه با خدا و رسول از طریق ایحاد فساد در زمین است اشاره دارد.

مطالب مرتبط   تنظیم قراردادها | خدمات مشاوره و تنظیم حقوقی قرارداد

در قانون مجازات اسلامی مصوب 1370، نظر دوم یعنی یکی بودن عنوان مجرمانه مد نظر قانون گذار بود. علی رغم آنچه گفته شد، فقها گاهی برای بر اعمالی مثل قتل کافر ذمی یا فروختن انسان آزاد مجازات هایی مثل اعدام را از باب افساد فی الارض تعیین کرده اند که نیازی به کشیدن سلاح ندارد.

وکیل افساد فی الارض

قانون گذار ایران هم در برخی از قوانین پس از انقلاب، برای اعمالی که در آن ها سلاحی کشیده نمی شود مجازات اعدام در نظر گرفته که نمی تواند جز از طریق عنوان افساد توجیه پذیر باشد. از جمله این جرایم می توان به ایجاد کردن مراکز فساد و فحشا در صورتی که موجب فساد عامه شود، گران فروشی، کم فروشی یا عرضه نان نامرغوب و خودداری از عرضه کالا یا از دادن فاکتور به قصد مقابله با حکومت، عبور دادن افراد از مرز در صورتی که این عمل مخل امنیت عمومی باشد، ارتکاب ارتشا، اختلاس یا کلاهبرداری با تشکیل و رهبری شبکه چند نفره و غیره اشاره کرد.

وکیل افساد فی الارض در تهران

وکیل افساد فی الارض : یکی از قوانینی که بیش از همه به محاربه و افساد اشاره کرده است در حالی که برخی از جرایم مذکور در آن ارتباطی به کشیدن سلاح ندارد، قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح مصوب سال 1382 است. در این قانون رفتارهایی مثل برنامه ریزی یا تشکیل جمعیت به منظور براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران در صورت تحقق شرایط خاصی می توانند محاربه و افساد محسوب شوند.

با توجه به این قوانین و نظرات ارائه شده توسط فقها، قانون گذار در قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392، از نظر خود در سال 1370یعنی یکی دانستن عناوین محاربه و افساد فی الارض عدول کرد و صراحتا جرم افساد فی الارض را از محاربه تفکیک نمود و برای آن مجازات اعدام در نظر گرفت.

اجاره سند

این ماده می گوید: هرکس به طور گسترده، مرتکب جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد، جرائم علیه امنیت داخلی یا خارجی کشور، نشر اکاذیب، اخلال در نظام اقتصادی کشور، احراق و تخریب، پخش مواد سمی و میکروبی و خطرناک یا دایر کردن مراکز فساد و فحشا یا معاونت در آنها گردد به گونه ای که موجب اخلال شدید در نظم عمومی کشور، ناامنی یا ورود خسارت عمده به تمامیت جسمانی افراد یا اموال عمومی و خصوصی، یا سبب اشاعه فساد یا فحشا در حد وسیع گردد مفسد فی الارض محسوب و به اعدام محکوم می‌گردد.

مطالب مرتبط   وکیل افترا متخصص در تهران

دامنه جرم افساد فی الارض

وکیل افساد فی الارض : با توجه به متن ماده مشخص می شود که دامنه جرم افساد فی الارض بسیار گسترده است و بسیاری از مجرمان را می توان تحت شمول آن قرار داده و مفسد فی الارض محسوب کرد. به ویژه به این دلیل که واژه هایی نظیر گسترده، شدید، عمده و وسیع که در ماده به کار رفته اند، متاسفانه تعریف دقیق و روشنی ندارند و هر قاضی ممکن است تعریف و تفسیر خاص خود را از آن ها داشته باشد.

برای مثال یک قاضی ممکن است سه بار ارتکاب به جرم ایراد جراحت به دیگران را از مصادیق ارتکاب گسترده جرم علیه تمامیت جسمانی افراد و موجب اخلال شدید در نظم عمومی کشور بداند و قاضی دیگر تحقق حداقل ده مورد یا بیشتر را برای شمول عنوان افساد فی الارض لازم بداند. در حالی که تردیدی وجود ندارد که قوانین کیفری باید به شکل روشن و بدون ابهام و تفسیرپذیری نوشته شوند، به خصوص در مواردی مثل افساد فی الارض که با مجازات سنگین و بازگشت ناپذیری مانند اعدام رو به رو هستیم.

معیار تحقق جرم افساد فی الارض چیست؟

وکیل افساد فی الارض : برای تحقق افساد فی الارض نه تنها یک معیار عینی یعنی گستردگی اعمال و ایجاد اخلال شدید در نظام اقتصادی و نظم عمومی مد نظر است بلکه یک معیار ذهنی یعنی قصد اخلال گسترده یا ایراد خسارت عمده یا اشاعه فساد و فحشا در حد وسیع یا علم به موثر بودن آن ها که نوعی قصد غیرمستقیم است هم برای مفسد فی الارض شناخته شدن شخص مرتکب لازم و ضروری است و با عدم احراز آن مرتکب به مجازات سبک تری محکوم خواهد شد.

مطالب مرتبط    شکایت آدم ربایی و مراحل آن در سیستم قضایی

تبصره ماده 286 قانون مجازات در همین زمینه بیان می کند: هرگاه دادگاه از مجموع ادله و شواهد قصد اخلال گسترده در نظم عمومی، ایجاد ناامنی، ایراد خسارت عمده و یا اشاعه فساد یا فحشا در حد وسیع و یا علم به موثر بودن اقدامات انجام شده را احراز نکند و جرم ارتکابی مشمول مجازات قانونی دیگری نباشد، با توجه به میزان نتایج زیانبار جرم، مرتکب به حبس تعزیری درجه پنج یا شش محکوم می‌شود.

به موجب ماده 19 قانون مجازات اسلامی، حبس تعزیری درجه پنج بیش از دو سال تا پنج سال و حبس تعزیری درجه شش بیش از شش ماه تا دو سال می باشد.

منظور از عبارت “جرم ارتکابی مشمول مجازات قانونی دیگری نباشد” در واقع این است که جرم ارتکابی مشمول مجازات شدیدتری نباشد و الا صرف ارتکاب رفتارهایی که در ماده 286 ذکر شده است جرم هستند و مجازات قانونی دارند.

وکیل افساد فی الارض

ملاک گستردگی ذکر شده در ماده برای تحقق جرم افساد فی الارض چیست؟

وکیل افساد فی الارض : متاسفانه برای گسترگی اشاره شده در این ماده هیچ معیار مشخصی ارائه نشده و این امر به نظر قاضی بستگی دارد.

آیا علاوه بر جرایم ذکر شده در این ماده ارتکاب به جرایم دیگر به طور گسترده هم می تواند مشمول عنوان افساد فی الارض باشد؟

خیر. موارد ذکر شده در این ماده حصری است و فقط با ارتکاب گسترده این جرایم است که شخص می تواند مفسد فی الارض باشد.

با ذکر نکات بالا مشخص شد برای موفقیت در یک پرونده افساد فی الارض نیازمند وکیل افساد فی الارض خواهید بود. در صورتی که نیازمند وکیل افساد فی الارض در تهران، وکیل افساد فی الارض در کرج و وکیل افساد فی الارض در مشهد هستید می توانید با گروه وکلای ژیوار که مجرب و متخصص در کلیه امور کیفری هستند، ارتباط برقرار نمایید.

Leave a Comment


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ghoghno1/public_html/wp-includes/functions.php on line 5309